Kategorie
Charakterystyka kołowrotków karpiowych. Przegląd modeli 0
Charakterystyka kołowrotków karpiowych. Przegląd modeli

Kołowrotek jest uznawany za jeden z najważniejszych elementów zestawu wędkarskiego, szczególnie w kontekście łowienia dużych, wymagających ryb. Powinien wyróżniać się trwałością, odpornością na uszkodzenia i płynnym działaniem. Jeszcze nie tak dawno temu stosowano modele uniwersalne, jednak obecnie na rynku dostępne są różnorodne typy kołowrotków dedykowane konkretnym metodom łowienia lub preferowanym gatunkom ryb – w tym również karpiom. Jakie parametry charakteryzują kołowrotki karpiowe i jakie modele są przez to najbardziej cenione?

Co wyróżnia kołowrotki karpiowe na tle innych?

Kołowrotki przeznaczone do łowienia karpi wyróżniają się spośród innych modeli wysoką wytrzymałością oraz większymi rozmiarami, dzięki czemu można nawinąć na nie dużą ilość żyłki. Odpowiedni zapas żyłki odgrywa kluczową rolę w kontekście łowienia karpi na dużych dystansach, jak również łapania i holowania dużych okazów. Charakterystycznym elementem budowy występującym u większości modeli kołowrotków karpiowych jest również tzw. wolny bieg, czyli system dodatkowego hamulca, który ma za zadanie zabezpieczyć wędkę przed wciągnięciem do wody podczas brania przez rybę. Po jego włączeniu żyłka może się swobodnie rozwijać ze szpuli, uniemożliwiając tym samym blokadę i zerwanie. Ponadto kołowrotki stosowane do łowienia karpi są nie tylko duże, ale również i ciężkie. Kołowrotki karpiowe Okuma oferowane przez RK Baits, które są wyposażone w grafitowe lub aluminiowe szpule, ważą w przedziale od ok. 200-300 g do nawet 750 g. Nie wpływa to jednak znacząco na wygodę łowienia, ponieważ podczas oczekiwania na branie wędki odkłada się na specjalnych statywach.

Podział modeli kołowrotków karpiowych

By wybrać odpowiedni rodzaj kołowrotka karpiowego, który będzie pasować do określonych preferencji wędkarza, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów związanych z jego budową. Na podstawie samej lokalizacji hamulca kołowrotki możemy podzielić na modele wyposażone w:

  • hamulec przedni (górny) – ten rodzaj hamulca umieszczany jest z przodu mechanizmu kołowrotka, przez co zatrzymuje żyłkę bezpośrednio. To rozwiązanie charakteryzuje się pewniejszym działaniem, łatwiejszą regulacją, prostą i lekką konstrukcją oraz dużą precyzją;
  • hamulec tylny (dolny) – blokada jest umiejscowiona w tylnej części mechanizmu kołowrotka, a konkretnie w tzw. przekładniach. Jest mocniejszy i łatwo się go reguluje podczas holu ryby, dlatego dużo lepiej sprawdza się przy łowieniu dużych okazów.

Znów w kontekście szpuli można wyróżnić kołowrotki karpiowe wyposażone w:

  • szpulę ruchomą – w przypadku tego typu kołowrotków oś szpuli jest ułożona prostopadle do wędziska. Doskonale sprawdzają się podczas połowów większych ryb. Wyróżnia je duża wytrzymałość oraz solidne wykonanie;
  • szpulę stałą – oś w tego typu modelach jest ustawiona równolegle do wędziska. Do cech charakterystycznych należą uniwersalność i niezawodność, ponieważ rzadko kiedy się zacinają i zazwyczaj nie mają luzów. Idealne dla początkujących.

Czym się kierować przy wyborze modelu kołowrotka karpiowego?

Karpie są rybami silnymi i lubiącymi sprawiać problemy, dlatego do ich połowu wskazane jest posiadanie nieco lepszych umiejętności. Właśnie dlatego do ich łapania przyda się specjalistyczny sprzęt, w tym profesjonalne kołowrotki karpiowe. Na wymagające wyprawy najlepiej sprawdzi się kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem jak np. Okuma LS-6K, Okuma AK-4000 lub Okuma AK-5000. Zastosowany mechanizm pozwala na automatyczne rozwijanie się żyłki, w efekcie czego próbujący zjeść przynętę karp nie odczuje żadnego niepokojącego oporu i łatwiej da się schwytać. Dodatkowo znacząco ograniczy to możliwość wciągnięcia wędki do wody.

Przy wyborze odpowiedniego kołowrotka karpiowego warto także zwrócić uwagę na jego przełożenie. Optymalne parametry przełożenia mieszczą się w przedziale od 4,5:1 do 5,1:1, choć należy pamiętać, że im jest ono wyższe, tym mniejsze generuje to ryzyko zerwania ryby podczas holu. Karpie lubią odpływać na duże odległości, dlatego kołowrotek powinien być zaopatrzony w pojemną szpulę. Zalecane minimum to 200 metrów żyłki o grubości 0,30 mm, choć niektóre modele są w stanie pomieścić nawet do 500 metrów żyłki. Wartą rozpatrzenia opcją z nieco wyższej półki cenowej jest np. kołowrotek Okuma 8K lub Okuma 8K Surf – odporne na korozję dzięki grafitowemu korpusowi i łożyskom ze stali nierdzewnej.

Komentarze do wpisu (0)

rkbaits do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl