Kategorie
Kompletowanie sprzętu do połowu karpi. Od czego zacząć, na czym skończyć? 0
Kompletowanie sprzętu do połowu karpi. Od czego zacząć, na czym skończyć?

Kompletowanie sprzętu do połowu karpi.

Czy ważny jest tylko rodzaj wędki?

Karp to silna i waleczna ryba, więc złowienie jej i podebranie wymaga sprytu, ale też zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Organizując pierwsze wyprawy na karpia, warto uwzględnić następujące elementy:

  • Wędka karpiowa – chociaż dostępna w różnych parametrach, uwzględniających jej długość od 2,7 do 3,9m i krzywej ugięcia od 2,25 do 3,5 lbs, to początkującym miłośnikom karpiowania doradza się wybór wędki o uśrednionych wielkościach. Połów karpia można zacząć z wędkami o długości 3,6 m i krzywej liczącej od 3 do 3,50 lbs. Taki sprzęt sprawdzi się do łowienia gruntowego oraz spławikowego. Opisane egzemplarze, jak np. wędki Prologic dostępne są w wariantach 2- i 3-składowych. W celu ułatwienia przechowywania i transportu wędki warto jeszcze dokupić do niej pokrowiec.
  • Kołowrotek – powinien odznaczać się wytrzymałością tak jak kołowrotek Okuma. Warto wybrać szerszy, który pomieści dłuższą żyłkę. Przydatnym rozwiązaniem jest wyposażenie w tzw. wolny bieg, zapewniający wolne wypuszczenie żyłki ze szpuli. Kołowrotek koniecznie powinien posiadać niezawodny hamulec, pozwalający zapanować nad rozpędzoną rybą.
  • Żyłka – jej jakość nie powinna budzić wątpliwości, gdyż nie może być podatna na przetarcia. Unikajmy produktów zbyt rozciągliwych. Żyłka powinna się też równomiernie układać na kołowrotku. Grubość żyłki dopasowuje się do metody połowu, w spławikowej stosuje się modele od 0,28 do 0,33 mm, a do wywózki od 0,33 do 0,4 mm.
  • Hak karpiowy – specjalistyczny wyrób, który cechują ostrość oraz twardość, zapobiegająca rozgięciu pod wpływem ciężaru i siły karpia. Warto zdecydować się na modele bezzadziorowe, gdyż nie ranią zwierzęcia, ale też coraz częściej są wymagane przez regulaminy łowisk.
  • Przypon – początkującym osobom poleca się gotowe zestawy ułatwiające połowy i sprawdzające się na różnych stanowiskach.
  • Waga karpiowa – dzięki niej wiemy, ile waży złowiony okaz, przydatne i bardziej precyzyjne są wersje elektryczne.
  • Mata karpiowa – gwarantuje bezpieczeństwo rybie, osłania ją przed urazami w trakcie podbierania i ważenia. Jej stosowanie to wyraz odpowiedzialności i troski o dobrostan łowisk.
  • Podbieraki karpiowe – używamy ich, aby bezpiecznie wyciągnąć rybę z wody. Powinny być wykonane z solidnego, ale jednocześnie przyjaznego dla karpia materiału. Wygodę w transporcie zapewnia możliwość składania.

Jak skutecznie zwabić karpia?

Karp co prawda nie jest wybrednym smakoszem, ale warto poznać jego upodobania. Tym się też charakteryzuje połów karpia, iż trzeba przyjrzeć się jego obyczajom ryby, którą zamierzamy złapać. Sprawdzonym sposobem na przywabienie tego osobliwego stworzenia są oferowane przez sklep karpiowy kulki proteinowe. Można je nabyć w trzech typach: pływające, tonące i zanętowe. Wszystkie dostępne są w wielkości 12 i 18 mm oraz przeróżnych smakach: owocowych, deserowych, ale też padliny. Wiosną i latem dobrze jest wybrać kulki mniejsze i raczej owocowe, a jesienią większe i o bardziej odrażającym zapachu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że karpie to wrażliwe na hałas stworzenia. Łatwiej nam będzie wytrwać na stanowisku, jeśli wypoczniemy pod namiotem karpiowym. Właśnie on powinien zamykać listę niezbędnych rzeczy do wyprawy na karpia. Łowienie tych ryb to kilkudniowa impreza, a więc o własnej wygodzie też wypada pomyśleć, abyśmy mieli siły do zmagań nad wodą.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl