Kategorie
10 prostych trików dzięki którym zwiększysz skuteczność połowów 0
X prostych trików dzięki którym zwiększysz skuteczność połowów

10 prostych trików dzięki którym zwiększysz skuteczność połowów

Wędkarze nieustannie zastanawiają się, co zrobić, aby zwiększyć skuteczność połowów. Ci bardziej doświadczeni wypracowali już własne sposoby. Początkujący wędkarze chcieliby zaś jak najszybciej, poznać sekrety bardziej doświadczonych kolegów. Najlepszą drogą do sukcesu jest zgłębianie wypróbowanych już sposobów i testowanie ich na swoich łowiskach. W niniejszym artykule przedstawimy 10 sposobów, które pozwolą na zwiększenie skuteczności połowów, niezależnie od posiadanego doświadczenia wędkarskiego!

Od czego zależy skuteczność połowu karpi?

Na skuteczność połowów wpływa naprawdę wiele rozmaitych czynników. Oto zebrane przez nas skutecznie triki, które pomogą poprawić, szczególnie wyniki połowów karpi.

  1. Karpie lubią spokój. Warto wybierać miejsca mało oblegane przez innych, robiących dużo hałasu wędkarzy, nawet jeśli początkowo wydają się one mniej atrakcyjne. Trzeba zrezygnować z emitowania wszelkich zbędnych dźwięków. Cisza i cierpliwość popłacają!
  2. Ubiór wędkarza także jest istotny. Najlepiej wtopić się w tłum, aby nie płoszyć karpi. Można to zrobić z pomocą dedykowanej, wygodnej i praktycznej odzieży wędkarskiej.
  3. Wędkarze obcują z naturą, dlatego powinni jak najlepiej znać środowisko połowów i pewne stałe i sprawdzone zasady. Jedną z nich jest to, że woda od strony nawietrznej zawsze będzie lepiej natleniona, a tym samym bogatsza w atrakcyjny dla ryb pokarm.
  4. Znajomość temperatury wody w danym miejscu jest bardzo ważna przy wyborze nowego łowiska. Trzeba też pamiętać, że ryby źle reagują na gwałtowne zmiany temperatur. Wyjątkiem jest spadek temperatury po trwających uprzednio upałach.
  5. Jeśli temperatura wody jest niska nawet w lecie, wygłodniałe karpie staną się bardziej odważne i będą brały nawet na stosunkowo niewielkiej głębokości.
  6. Dobrze jest znać preferencje żywieniowe karpi. Każda ryba szybciej skusi się na lubiane smaki niż obojętne jej jedzenie. Jedną ze wskazówek jest unikanie soi, której karpie ewidentnie nie lubią. Do kulek warto natomiast dodawać sporo cukrów. Świetnie sprawdzą się zatem wszelkie kulki proteinowe z dodatkiem ananasa. Sól kamienna również jest składnikiem pożądanym przez karpie, który dodatkowo przedłuża trwałość przynęt.
  7. Karpie wyróżniają się dość dobrym wzrokiem. Duże okazy z pewnością zwrócą uwagę na nienaturalne elementy, pojawiające się w wodzie (takie jak haczyk, czy ciężarki) i będą unikały tego terenu. Aby je oszukać, dobrze jest okleić takie elementy darami danego łowiska, takimi jak: rośliny wodne, muszle czy muł. Dodatkowo haczyk można zamalować czarnym markerem, gdyż kolor ten będzie mało widoczny w wodzie.
  8. Kolor przynęty. Światło ultrafioletowe (UV) jest w naturze generowane przez Słońce. Kiedy przenika ono przez wodę, może zmieniać odbiór niektórych barw. Okazuje się, że po przeprowadzeniu eksperymentu, polegającego na oglądaniu różnych kolorów przynęt pod lampą, generującą promienie UV, wiele z nich zmieniło swoją barwę i stały się one mniej widzialne, lub wtopiły się w otoczenie. Niektóre kolory są jednak niezmiennie widoczne i dzięki temu skuteczniej zwabiają ryby. Najlepiej jest używać przynęt na karpie w kolorach: zielonym, żółtym (np. sztuczna przynęta kukurydzy) i różowym. Można zakupić gotowe, kolorowe przynęty lub użyć żelu barwiącego przynęty w proszku.
  9. Świecące przynęty widoczne w każdych okolicznościach są dobrym sposobem, kiedy komuś zależy na połowie głównie mniejszych, niedoświadczonych jeszcze ryb. Są one bardzo atrakcyjnie wizualnie i zwabiają młode rybki.
  10. Ryby również uczą się na błędach. Jeśli ma się do czynienia z dorosłymi karpiami, najprawdopodobniej nie dadzą się one tak łatwo nabrać, na pozornie atrakcyjny kąsek o regularnych kształtach. Przynęty powinny mieć różne wielkości i mniej regularne kształty. Doświadczone karpie będą też wolały poczekać i upewnić się, że jedzenie nie jest obarczone żadnym ryzykiem. Niezbyt świeże jedzenie uważają one za bardziej bezpieczne. Idąc tym tropem, można spróbować zanęcać ryby już lekko skisłymi przynętami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl